بيماريهاي شايع مو

استفاده از رنگ مو باعث ريزش مو مي شود؟

ريزش مو به خروج بيش از مقدار طبيعي مو از ريشه مي گويند كه اين عارضه از شايع ترين شكايت هاي مراجعان به متخصصان پوست و مو است.

ريزش روزانه حداكثر 50 تا 100 تار مو طبيعي است و منجر به كاهش تراكم موي سر نمي شود. هنگامي اطلاق كلمه ريزش مو به عنوان بيماري صحيح است كه بيش از اين مقدار ريزش مو وجود داشته باشد كه به طور طبيعي پس از مدتي منجر به كاهش تراكم موي سر مي شود. استفاده از رنگ مو،دكلره، مش، هاي لايت ، سشوار، اتوي مو، مواد صاف كننده مو، فركردن مو، ژل، واكس، كتيرا و ... هيچ يك روي ريشه مو ( كه در زير سطح پوست سر قرار دارد و محل توليد تار مو است) تاثيري نمي گذارد و منجر به ريزش مو نمي شود اما اين مواد و اقدام ها همگي مي تواند به ساقه مو (كه خارج از پوست سر قرار دارد و بافت مرده است ) به درجات مختلف صدمه برساند و باعث تخريب و شكنندگي تار مو، ايجاد موخوره و ... شود. فرد با مشاهده موهاي شكسته و ريخته شده ممكن است، به رشد نرمال خود ادامه مي دهد و ساقه جديد طبيعي خواهد بود.

از ديگر عوارض استفاده از رنگ مو و ساير مواد شيميايي حتي گياهي براي آرايش مو، ايجادد حساسيت تماسي در پوست سر يا صورت افراد مستعد به آلرژي است. با توجه به موارد ذكر شده براي مراقبت از مو بايد كمتر از اين مواد استفاده كرد و در صورت لزوم بايد از مواد مرغوب و استاندارد توسط افراد با تجربه به طريق صحيح بهره برد. در صورت ايجاد عوارض، استفاده از شامپوهاي ملايم، نرم كننده هاي مناسب و انواع ماسك ها و ترميم كننده هاي مو، با توجه به توصيه هاي پزشك متخصص مي تواند به ترميمي نسبي آسيب و ايجاد ظاهر بهتر كمك كند.

شوره سر

به افزایش پوستۀ ریزی پوست بدون وجود التهاب شورۀ سر گفته می شود و جز بیماریهای پوستی است. درمان آن شامل شستشوی سر با شامپوهایی نظیر سلنیم ، سولفایو و زینک پریتون است .

اگر همراه با التهاب و قرمزی پوست باشد به آن درماتیت سبورئیک گفته می شود که به طور مشخص با پوسته های زر د و چرب و یا سفید و خشک در پوست سر ، موی سر ، ابروها ، پل بینی ، گونه ها ، چین بین بین و لب ، پشت گوشها ، جناغ ، زیر بغل ، کشالۀ ران و ناحیۀ شرمگاهی بروز می کند . این بیماری در دوران شیرخواری و بلوغ و فصول سرد سال شایع تر بوده و ممکن است با خارش همراه شود . علت و مکانیسم دقیق بیماری هنوز ناشناخته می باشد اما عوامل زیادی را مسئول می دانند : نظیر قارچ ها ، افزایش فعالیت غدد سباسه ، بعضی از داروها خصوصا هالوپریدول ، استرس های شدید روحی و فیزیکی و اختلالات تغذیه ای .

از تدابیر درمانی مي توان به : شتشوی مرتب و رعایت بهداشت و استفاده از شامپوهایی نظیر سلنیم سولفاید و کتوکونازول اشاره كرد .

 

عفونتها و التهاب های مو

در صورتی که عامل بوجود آورندۀ ریزش مو سبب تخریب فولیکول مو شود ، ریزش مو برگشت پذیر نخواهد بود که به آن آکوپس اسکار دار (همراه با جای زخم) گفته می شود . از جمله شایعترین و مهمترین علل این نوع ریزش مو عفونتها هستند و شایعترین عامل عفونتها را قارچها تشکیل می دهند .

عفونتهای قارچی سطح پوست را می توان براساس عامل ایجاد کنندۀ عفونت به دو دستۀ عفونتهای درماتوفیتی و عفونتهای حفره ای تقسیم نمود . به آن گروه از قارچهایی که فقط بافت مرده را مورد تهاجم قرار می دهند (یعنی لایۀ کرانیتی مو ، ناخن و مو) درماتوفیت گفته می شود و به این نوع عفونتهای سطحی پوست ، ناخن و یا مو کچلی و یا درماتوفیتوز گفته می شود که مهمترین آنها عبارتند از :

کچلی سر ـ کچلی بدن ـ کچلی کشاله ران ـ کچلی دست ـ کچلی پا ـ کچلی ریش

درمان شامل استفاده از داروهای ضد قارچ و تحت نظر پزشک می باشد . در صورتی که عامل کچلی درمان نشود می تواند منجر به ایجاد جای زخم دائمی گردد که در این صورت یکی از راههای اصلی درمان انجام کاشت موی طبیعی است . سایر علل ایجاد کنندۀ ریزش موی اسکار دار عبارتند از : بعضی از داروها ، لیکن پلان ، رادیوتراپی ، اکیلوئیدوز ، پمفیگوئید سیکا ترسیل ، درمان این حالات نیز شامل جراحی و یا کاشت موی طبیعی می باشد .

فولیکولیت :
فولیکولیت پروژه ای است که بیانگر عفونت سطحی و یا عمقی پیازها (فولیکولهای) مو می باشد . شایعترین عامل ایجاد کنندۀ فولیکولیت میکروب استافیلوکوک طلایی است . فولیکولیت سطحی بصورت یک جوش نازک سفید متمایل به زرد با یک مو در مرکز آن آغاز می شود که گاهی یک هالۀ قرمز باریک در اطراف آن دیده می شود . این حالت بیشتر در کودکان دیده می شود و معمولا طی هفت تا ده روز بهبود می یابد .

فولیکولیت عمقی (دمل) هنگامی ایجاد می شود که فولیکولیت سطحی به عمق پیاز مو گسترش یابد که در این صورت یک جوش سفت ، حساس و قرمز رنگ به ابعاد 1 تا 2 سانتی متر که در عرض 24 تا 48 ساعت مواج می شود ، تشکیل می گردد . این حالت در تمام سنین ایجاد می شود فولیکولیت یکی از عوارض شایع پس از کاشت مو نیز می باشد .

درمان فولیکولیت عبارت است از : رعایت بهداشت ، شستشوی مرتب با آب و شامپو و یا با صابون ، کمپرس گرم ، استفاده از مواد ضد عفونی کننده و آنتی بیوتیکها .

 

ریزش مو


طاسی مردانه (ریزش موی ارثی ـ هورمونی یا الوپسی آندرو ژنتیک) :
شایعترین علت نازک شدن و ریزش موها در آقایان و خانمها می باشد . طاسی مردانه یک اختلال ارثی مو می باشد که وابسته به هورمون جنسی مردانه است . ایجاد طاسی مردانه وابسته به یک استعداد ژنتیکی و نیز افزایش تبدیل تستوسترون به دی هیدرو تستوسترون می باشد . به همین دلیل به آن ریزش موی ارثی ـ هورمونی گفته می شود . در مردان ریزش مو در هنگام بلوغ که هورمونهای جنسی مردانه افزایش می یابند شروع می شود . در خانمها نیز همین اتفاق می افتد ولی در سی تا چهل درصد موارد یک اختلال سیستم غدد درون ریز وجود دارد .

طاسی در مردان یک بیماری به شمار نمی رود بلکه در حقیقت نوعی واکنش فیزیولوژیک نسبت به هورمونهای جنسی در افرادی است که به طور ژنتیک مستعد هستند .

پدیدۀ مینیاتوری شدن : (Miniaturization)
از علائم مشخصۀ موی ارثی ـ هورمونی است . به این صورت که موها در ابتدا نازکتر و کوتاهتر می شود و سپس می ریزد .

بر روی سر دو دسته پیاز مو (فولیکول مول ) وجود دارد :

فولوکولهای حساس به هورمون جنسی مردانه که در قسمت های جلو و فرق سر قرار دارند .
فولیکولهای غیر حساس نسبت به هورمون جنسی مردانه که در طرفین و پشت سر قرار دارند . ریزش مو معمولا از شقیقه ها آغاز می شود و سپس به صورت "M " موها پسرفت می کنند و بعد فرق سر ریزش صورت می گیرد.
البته همان طور که ذکر شد موهایی که در طرفین و پشت سر قرار گرفته اند چون فولیکولهای آنها حساس به هورمون نیستند هرگز نمی ریزند .

هامیلتون (Hamilton) و نوروود (Norwood) چگونگی پیشرفت و نماهای مختلف از دست رفتن مو را از تیپ I تا تیپ VII تقسیم بندی کرده اند که در ذیل مشاهده می کنید .

ریزش موی ارثی ـ هورمونی در زنان
نوعی ریزش موی ارثی و منتشر است که عموما مرکز سر را گرفتار می کند و در سن پایین شروع می شود . ریزش مو از دهۀ 20 تا 30 شروع می شود و بتدریج صورت می گیرد و شدت زیادی ندارد . خط رویش مو باقی می ماند . لودویگ (Ludwig) این نوع ریزش مو را به 3 دسته تقسیم کرده است که در زیر مشاهده می کنید .

درمان :
شامل درمانهای دارویی ، استفاده از روشهای کمکی و پیوند موی طبیعی یا همان کاشت موی طبیعی می باشد که براساس نظر پزشک صورت می گیرد . البته اساسی ترین و بهترین راه درمان در صورت امکان انجام پیوند مو (کاشت موی طبیعی) است . برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش «روشهای درمان ریزش مو» در صفحۀ نخست مراجعه فرمایید .

طاسی منطقه ای (الوپسی آره آتا)
طاسی منطقه ای یک بیماری شایع با علت ناشناخته است که به صورت ریزش مو بدون ایجاد جای زخم (اسکار) در منطقه یا مناطقی از نواحی مو دار بدن مشخص می شود . شروع بیماری می تواند ناگهانی بوده و یا این که سیری آهسته داشته باشد . مشخصه ضایعات بصورت یک ناحیه بدون موی گرد یا بیضی می باشد . به نظر می رسد که طاسی منطقه ای یک بیماری خود ایمنی (اتو ایمون) باشد که در آن به سیستم ایمنی صد در صد رسیده و در نتیجه حفظ امنیت بدن از عوامل خروجی ، ویروسها و باکتریها آسیب دیده و باعث ریزش مو در سر و سایر نقاط بدن شده است . ضایعات ممکن است گسترده بوده و تمام پوست سر را گرفتار کرده باشد (الوپسی تو تاليس) و یا حتی باعث ریزش تمام موهای بدن شود (الوپسی یونیورسالیس)

طاسی منطقه ای در هر سنی می تواند شروع شود هر چند اکثر بیماران کمتر از 40 سال دارند . هر دو جنس بطور مساوی گرفتار می شوند . در 20 درصد موارد تاریخچۀ فامیلی مثبت است . بهبود خود بخودی و عدد مجدد در این بیماری شایع است .

عوامل استرس زا در ایجاد طاسی منطقه ای موثر است .

گر چه درمان قطعی این بیماری هنوز وجود ندارد ولی استفاده از مینوکسیدیل ، استروئیدهای موضعی ، آنترالين ، PUVA تراپس ، لیزر تراپی کم توان (LLLT) و درمان های ترکیبی تا حدودی موثر است .

انجام پیوند مو در این بیماران توصیه نمی گردد گر چه در سالهای اخیر چندین مورد درمان با پیوند موی طبیعی گزارش شده است .

استفاده از PRP تا 60% در درمان موفقیت داشت . (کنگرۀ بین المللی پیوند موی طبیعی در امستردام هلند 2009) .

تلوژن افلوویوم (Telogen efluviam)
نوعی ریزش موی منتشر بدون ایجاد التهاب و یا جوشگاه زخم است که 5 ـ 3 هفته بعد از استرس ایجاد می شود و به دو نوع حاد و مزمن تقسیم بندی می شود . در این نوع ریزش مو اغلب بیمار از کنده شدن دسته های مو در هنگام شانه کردن یا حمام رفتن شکایت دارد . در 95% موارد رشد دوبارۀ موها بطور خود بخود بعد از 12 ماه روی می دهد . از جمله علل این عارضه عبارتند از : تب بالا ، زایمان ، اختلالات تیروئید ، استرس ، بیماری شدید ، استرس فیزیکی و جراحی .

در درمان این عارضه مینوکسیدیل می تواند مفید باشد ولی خود بخود نیز بهبود می یابد .

 

آزمايشات لازم جهت كاشت مو

پس از جلسات مشاوره جهت كاشت مو آزمایشات زیر را به صورت ناشتا بايد انجام دهید :

 

  • CBC
  • FBS
  • TG – Chelesterol
  • PT – PTT
  • HBS Ag
  • Hcv Ab
  • HIV Ab

 

درباره ما

کلينيک بين المللي ايران فيت داراي تيم تخصصي پيوند مو، در راس آن متخصصين پوست، مو و زيبايي و ساير پزشکان که سال ها در زمينه کاشت مو فعاليت دارند، افتخار دارد بنيانگذار کاشت موي طبيعي به روش FIT در ايران باشد.

اين کلينيک با تجربه چندين ساله خود يعني از سال 1370 تاکنون داراي بالاترين رکورد تعداد افرادي است که تحت عمل پيوند موي طبيعي قرارگرفته اند.

گروه ايران فيت تمام توان خود را در مدت زمان بالغ بر 22 سال در زمينه يادگيري و آموزش جديدترين راهکارها و متدهاي جهاني اين عرصه با سفر به نقاط مختلف جهان، تحقيق، مصاحبه و حضور در جلسات کاشت مو بکارگرفته، تا بتواند طبيعي ترين نتيجه پيوند و رضايت خاطر مراجعه کنندگان در کوتاهترين زمان ممکن را فراهم آورد.

آخرین اخبار

خبر نامه