چاپ کردن این صفحه

استفاده از رنگ مو باعث ريزش مو مي شود؟

ريزش مو به خروج بيش از مقدار طبيعي مو از ريشه مي گويند كه اين عارضه از شايع ترين شكايت هاي مراجعان به متخصصان پوست و مو است.

ريزش روزانه حداكثر 50 تا 100 تار مو طبيعي است و منجر به كاهش تراكم موي سر نمي شود. هنگامي اطلاق كلمه ريزش مو به عنوان بيماري صحيح است كه بيش از اين مقدار ريزش مو وجود داشته باشد كه به طور طبيعي پس از مدتي منجر به كاهش تراكم موي سر مي شود. استفاده از رنگ مو،دكلره، مش، هاي لايت ، سشوار، اتوي مو، مواد صاف كننده مو، فركردن مو، ژل، واكس، كتيرا و ... هيچ يك روي ريشه مو ( كه در زير سطح پوست سر قرار دارد و محل توليد تار مو است) تاثيري نمي گذارد و منجر به ريزش مو نمي شود اما اين مواد و اقدام ها همگي مي تواند به ساقه مو (كه خارج از پوست سر قرار دارد و بافت مرده است ) به درجات مختلف صدمه برساند و باعث تخريب و شكنندگي تار مو، ايجاد موخوره و ... شود. فرد با مشاهده موهاي شكسته و ريخته شده ممكن است، به رشد نرمال خود ادامه مي دهد و ساقه جديد طبيعي خواهد بود.

از ديگر عوارض استفاده از رنگ مو و ساير مواد شيميايي حتي گياهي براي آرايش مو، ايجادد حساسيت تماسي در پوست سر يا صورت افراد مستعد به آلرژي است. با توجه به موارد ذكر شده براي مراقبت از مو بايد كمتر از اين مواد استفاده كرد و در صورت لزوم بايد از مواد مرغوب و استاندارد توسط افراد با تجربه به طريق صحيح بهره برد. در صورت ايجاد عوارض، استفاده از شامپوهاي ملايم، نرم كننده هاي مناسب و انواع ماسك ها و ترميم كننده هاي مو، با توجه به توصيه هاي پزشك متخصص مي تواند به ترميمي نسبي آسيب و ايجاد ظاهر بهتر كمك كند.

اشتراك گذاري