عفونتها و التهاب های مو

در صورتی که عامل بوجود آورندۀ ریزش مو سبب تخریب فولیکول مو شود ، ریزش مو برگشت پذیر نخواهد بود که به آن آکوپس اسکار دار (همراه با جای زخم) گفته می شود . از جمله شایعترین و مهمترین علل این نوع ریزش مو عفونتها هستند و شایعترین عامل عفونتها را قارچها تشکیل می دهند .

عفونتهای قارچی سطح پوست را می توان براساس عامل ایجاد کنندۀ عفونت به دو دستۀ عفونتهای درماتوفیتی و عفونتهای حفره ای تقسیم نمود . به آن گروه از قارچهایی که فقط بافت مرده را مورد تهاجم قرار می دهند (یعنی لایۀ کرانیتی مو ، ناخن و مو) درماتوفیت گفته می شود و به این نوع عفونتهای سطحی پوست ، ناخن و یا مو کچلی و یا درماتوفیتوز گفته می شود که مهمترین آنها عبارتند از :

کچلی سر ـ کچلی بدن ـ کچلی کشاله ران ـ کچلی دست ـ کچلی پا ـ کچلی ریش

درمان شامل استفاده از داروهای ضد قارچ و تحت نظر پزشک می باشد . در صورتی که عامل کچلی درمان نشود می تواند منجر به ایجاد جای زخم دائمی گردد که در این صورت یکی از راههای اصلی درمان انجام کاشت موی طبیعی است . سایر علل ایجاد کنندۀ ریزش موی اسکار دار عبارتند از : بعضی از داروها ، لیکن پلان ، رادیوتراپی ، اکیلوئیدوز ، پمفیگوئید سیکا ترسیل ، درمان این حالات نیز شامل جراحی و یا کاشت موی طبیعی می باشد .

فولیکولیت :
فولیکولیت پروژه ای است که بیانگر عفونت سطحی و یا عمقی پیازها (فولیکولهای) مو می باشد . شایعترین عامل ایجاد کنندۀ فولیکولیت میکروب استافیلوکوک طلایی است . فولیکولیت سطحی بصورت یک جوش نازک سفید متمایل به زرد با یک مو در مرکز آن آغاز می شود که گاهی یک هالۀ قرمز باریک در اطراف آن دیده می شود . این حالت بیشتر در کودکان دیده می شود و معمولا طی هفت تا ده روز بهبود می یابد .

فولیکولیت عمقی (دمل) هنگامی ایجاد می شود که فولیکولیت سطحی به عمق پیاز مو گسترش یابد که در این صورت یک جوش سفت ، حساس و قرمز رنگ به ابعاد 1 تا 2 سانتی متر که در عرض 24 تا 48 ساعت مواج می شود ، تشکیل می گردد . این حالت در تمام سنین ایجاد می شود فولیکولیت یکی از عوارض شایع پس از کاشت مو نیز می باشد .

درمان فولیکولیت عبارت است از : رعایت بهداشت ، شستشوی مرتب با آب و شامپو و یا با صابون ، کمپرس گرم ، استفاده از مواد ضد عفونی کننده و آنتی بیوتیکها .

 

اشتراك گذاري

درباره ما

کلينيک بين المللي ايران فيت داراي تيم تخصصي پيوند مو، در راس آن متخصصين پوست، مو و زيبايي و ساير پزشکان که سال ها در زمينه کاشت مو فعاليت دارند، افتخار دارد بنيانگذار کاشت موي طبيعي به روش FIT در ايران باشد.

اين کلينيک با تجربه چندين ساله خود يعني از سال 1370 تاکنون داراي بالاترين رکورد تعداد افرادي است که تحت عمل پيوند موي طبيعي قرارگرفته اند.

گروه ايران فيت تمام توان خود را در مدت زمان بالغ بر 22 سال در زمينه يادگيري و آموزش جديدترين راهکارها و متدهاي جهاني اين عرصه با سفر به نقاط مختلف جهان، تحقيق، مصاحبه و حضور در جلسات کاشت مو بکارگرفته، تا بتواند طبيعي ترين نتيجه پيوند و رضايت خاطر مراجعه کنندگان در کوتاهترين زمان ممکن را فراهم آورد.

آخرین اخبار

خبر نامه