بیماریهای شایع پوست

متاسفانه با توجه به اين كه فروش و استفاده از لباس هاي دست دوم به خصوص خارجي در كشور گسترش يافته است، بايد به خطرهاي انتقال بيماري از طريق روسري، البسه، دستكش، جوراب حتي كفش توجه ويژه اي داشت و تا جايي كه امكان دارد از استفاده آنها خوداري كرد.

يكي از مهم ترين اين بيماري ها، عفونت هاي قارچي است. عامل قارچي (با نام علمي درماتوفيت) در پوست مو وناخن باعث ايجاد عارضه مي شود كه در هر محل ، تحت عنوان كچلي آن ناحيه نامگذاري مي شود.

در ناحيه سر، ريش و مناطق مودار بدن، ابتلا توام با ريزش مو( به دليل آلودگي ريشه مو به قارچ ) است كه در صورت درمان نشدن به وقع منجر به طاسي دائمي مي شود ولي در مناطق بدون مو نظير كف دست و پا حتي ناخن، عارضه به صورت ضايعه هاي مختلف پوست يا ناخن تظاهر مي كند.

انتقال بيماري از طريق تماس مستقيم يا از طريق ملحفه، لباس، كفش، دستكش و جوراب آلوده صورت مي گيرد. گاهي تا مدت ها پس از بهبود فرد مبتلا، عامل بيماري به دليل مقاومت زياد در البسه بيمار باقي مي ماند و ممكن است منجر به آلودگي مجدد خود فرد يا ديگران شود.

بيماري مهم ديگر، شپش سر و بدن است. حشره شپش يا تخم آن از طريق تماس مستقيم يا از طريق البسه و لوازم شخصي آلوده(شانه، روسري، گل سر و ملحفه) انتقال مي يابد و باعث ايجاد بيماري توام با خارش مي شود. ابتلا عمدتا در ناحيه سر است ولي در بدن  و عانه حتي مژه نيز مشاهده مي شود. اين عارضه از معضل هيا بهداشتي عمده است كه پس از بازگشايي مدارس به خصوص در مدارس دخترانه شايع است.

عارضه بعدي، بيماري جرب يا گال است. عامل آن حشره كوچكي است كه زير پوست نفوذ و در آن جا اقدام به حفر كانال زير جلدي مي كند و منجر به خارش شديد (به خصوص شبانه) توام با احساس حركت در زير پوست به خصوص در ناحيه تناسلي،سينه،مچ دست و بين انگشتان مي شود. انتقال اين حشره به فرد سالم از طريق تماس مستقيم و استفاده از البسه و لوازم شخصي (حوله حمام،ملحفه، رختخواب و...) صورت مي پذيرد.

يكي از بيماري هاي انگلي بسيار شايع به خصوص در كودكان، كرمك است كه باعث ايجاد خارش شديد در مقعد و پوست اطراف آن مي شود.

تخم هاي اين انگل روده اي در اطراف مقعد وجود دارد و مي تواند از طريق لباس زير و رختخواب به ديگران انتقال يابد و از طريق يك سيكل پيچيده، به آلودگي منجر شود. البته بيماري هاي ديگر نيز از طريق لباس امكان انتقال دارند كه به علت شيوع كم از ذكر آنها خودداري مي شود.

آيا حلقه ازدواج برای سلامتي شما خطر دارد؟

از ميان جواهرات، انگشتر اهميت بيشتري دارد. قبل از انتخاب انگشتر بهتر است در مورد انواع آن و حساسيت هايي كه ممكن است ايجاد كند اطلاعاتي را به دست آوريد. زيرا علاوه بر اين كه به زيبايي دستان شما مي افزايد، باعث حفظ سلامت و زيبايي پوست دست تان نيز مي شود.

شايع ترين ضايعه پوستي ناشي از استفاده انگشتر، ايجاد حساسيت تماسي در اثر باقي ماندن صابون و ساير مواد شوينده هنگام شست و شوي ظروف و در نتيجه تماس با اين مواد است. معمولا افرادي كه زمينه ايجاد حساسيت تماسي به خصوص در دست ها را دارند دچار اين عارضه مي شوند كه از زير انگشتر شروع مي شود و به كل دست سرايت مي كند.

حساسيت ناشي از جنس انگشتر

نوع ديگر، حساسيت    تماسي ناشي از آلرژي به مواد به كار رفته در ساخت انگشتر است كه شايع ترين آن حساسيت به فلز نيكل است كه در ساخت زيور آلات زياد استفاده مي شود. آلرژي به پلاتين، نقره، طلا يا فلزهاي آلياژي مثل مس (عمدتا در طلاي زرد) يا قلع ( در طلاي سفيد) نيز به ندرت باعث آلرژي مي شود كه در فرم حاد به صورت بروز تاول هاي كوچك و ملتهب، خارش و درد و در فرم مزمن به صورت نواحي خشك، قرمز و پوسته پوسته مشاهده مي شود.

شايع ترين ضايعه پوستي ناشي از استفاده انگشتر ايجاد حساسيت تماسي در اثر باقي ماندن صابون و ساير مواد شوينده است.

ضايعات قارچي

عارضه جلدي ديگر كه مي تواند از ناحيه انگشتر شروع شود، عفونت هاي مسري قارچي دست است كه البته با خود انگشتر بي ارتباط است اما به علت تجمع عامل قارچي به هنگام لمس حيون، خاك يا اجسام، در نواحي زير و اطراف حلقه شروع مي شود.

درمان حساسيت

در تمام اين موارد علاوه بر درمان دارويي براي جلوگيري از عود عارضه قطع تماس با مواد شيميايي لازم است. بنابراين براي درمان موثر تر و پيشگيري از عود ضايعه استفاده از انگشترهايي كه حساسيت ايجاد نمي كنند و خارج كردن آن به هنگام تماس با مواد محرك، توصيه مي شود.

پوست كدام افراد به پاکسازي جواب نمي‌دهد؟

معمولا پاکسازي پوست به کساني توصيه مي‌شود که پوست چربي دارند و دچار جوش‌هاي سرسياه يا جوش‌هاي زيرپوستي يا منافذ باز پوستي هستند.
روش متفاوتي به هر يک از اين افراد ممکن است توصيه شود اما به‌طور کلي براي پاكسازي در آغاز كار از بخوري استفاده مي‌شود که به باز کردن منافذ پوست صورت کمک کند. با اين کار چربي و ذرات اضافي خارج و خونرساني به پوست بيشتر و پوست آماده پاکسازي مي‌شود. بعد از اين مرحله، از ماسک‌هاي مختلف براي پاکسازي استفاده مي‌کنند. نکته‌اي که بايد در نظر گرفت، اينکه محصولاتي که استفاده مي‌شود، بايد متناسب با پوست انتخاب شود.
معمولا افرادي که پوست خشک و حساس دارند، به پاکسازي پوست نيازي ندارند. در ضمن پوستي که دچار التهاب و تورم است رانمي‌توان پاکسازي کرد. پاكسازي براي بعضي‌ها مضر و ممنوع است؛ مثل افرادي كه با انجام برخي كارهاي زيبايي باعث التهاب پوست خود شده‌اند، مثلا ليزر موي زائد انجام داده‌اند يا پوستشان را برنزه کرده‌اند. اين افراد بايد صبر کنند حداقل يک هفته تا يک ماه با توجه به نوع پوست و حساسيت آن از اين موضوع بگذرد.
اصل مهم براي پاکسازي، اين است كه پوست بايد کاملا سالم باشد و زخم و التهاب يا بيماري پوستي در آن ناحيه وجود نداشته باشد.

مرز بين مطب و آرايشگاه گم شده است!

پاکسازي پوست با روش‌هاي پزشکي و به‌وسيله متخصصان پوست، زماني انجام مي‌شود که بيمار جوش‌هاي سرسياه يا سرسفيد زيرپوستي داشته باشد و امکان تخليه آنها با دارو نباشد.
اين روزها، عملي با عنوان پاکسازي پوست در بسياري از آرايشگاه‌ها هم رواج پيدا کرده است و واقعا معلوم نيست که آرايشگران از چه مواد و محصولاتي براي چنين کاري استفاده مي‌کنند و اصلا هدف و منظور آنها از پاکسازي چيست!
يک فرد، فقط زماني به پاکسازي پوست نياز دارد که پزشک تشخيص داده باشد.
به ‌همين دليل، متخصص پوست با روش‌هاي علمي و متناسب با شرايط هر بيمار، اقدام به پاکسازي پوست مي‌کند.
از آنجا که تمام افراد جامعه دچار بيماري‌ها و مشکلات پوستي نيستند، نيازي به پاکسازي پوست در آرايشگاه‌ها و با مواد بعضا شيميايي و نامناسب هم نيست. متاسفانه اين روزها بسياري از افرادي مانند آرايشگران که هيچ تخصصي در حوزه پوست و مو ندارند، فقط براي کسب سود بيشتر، کارهايي در زمينه زيباسازي يا حتي جوان‌سازي پوست انجام مي‌دهند و سلامت مردم جامعه را با اين کار به خطر مي‌اندازند. به‌طور کلي، از آنجا که مرز بين پاکسازي پزشکي و آرايشگاهي چندان مشخص نيست و مواد و شيوه عمل آرايشگران هم در هاله‌اي از ابهام قرار دارد، توصيه مي‌شود که در صورت نياز به پاکسازي پوست به کلينيک‌هاي مخصوص اين کار و پزشکان متخصص پوست مراجعه کنيد و سلامتتان را با مراجعه به افراد غيرمتخصص به خطر نيندازيد. از نظر پزشکي، قدم اول هر اقدامي، تشخيص است؛ يعني امکان دارد که سرطان پوست، خودش را به ‌شکل يک جوش ساده نشان دهد و آن‌وقت اگر اين جوش با تشخيص آرايشگر پاکسازي شود، فاجعه‌اي رخ خواهد داد. متخصصان پوست از روش‌هاي مختلفي مانند تخليه جوش‌ها، ميکرودرم ابريژن، ليزرهاي سطحي يا پيلينگ شيميايي براي پاکسازي پوست بيمار استفاده مي‌کنند و گاهي عمل پاکسازي، چند جلسه هم طول مي‌کشد

پاکسازي پوست با ساده‌ترين راه‌هاي خانگي

سياري از ما دوست داريم پوستي شاداب، شفاف و زيبا داشته باشيم اما خيلي‌هايمان فکر مي‌کنيم داشتن پوستي شاداب و سالم به صرف هزينه‌هاي فراوان نياز دارد اما مي‌خواهيم در پايين، راه‌هايي خانگي، ساده و ارزان را براي پاکسازي پوست صورت به شما معرفي کنيم.

 

 

سرکه سيب

سرکه سيب داراي ترکيب‌هاي ضدقارچ و ضدباکتري است. معمولا پزشکان براي افراد مبتلا به آکنه‌هاي پوستي، استفاده از پن‌هاي ضد باکتري را پيشنهاد مي‌دهند. سرکه سيب هم مي‌تواند به همين اندازه در از بين بردن باکتري‌هاي مولد آکنه در سطح پوست موثر باشد. ضمن اينکه شستشوي روزانه صورت با سرکه سيب باعث باز شدن سطح جوش‌هاي سرسفيد و سرسياه و تخليه سريع‌تر آنها مي‌شود. اين سرکه مي‌تواند به کاهش چربي‌هاي اضافي سطح پوست هم کمک کند و باعث تنظيم pH آن شود. براي شستن پوست صورت با سرکه سيب بايد هر يک سهم سرکه خالص را با 10 سهم آب مخلوط کنيد و اين محلول را با پارچه‌اي نخي روي صورت ماساژ دهيد. مي‌توانيد روزي 2 مرتبه و هر ‌بار 20 دقيقه اين کار را تکرار کنيد. اگر پوست صورتتان به سرکه سيب حساسيت نشان داد، از امتحان دوباره اين روش خودداري کنيد.

روغن درخت چاي

ترکيب روغن يا عصاره درخت چاي که در بيشتر شامپوهاي ضد شوره هم وجود دارد، مي‌تواند تاثير مثبتي در بهبود وضعيت آکنه‌هاي پوستي، خارج شدن محتويات جوش‌هاي سرسياه يا سرسفيد و کاهش التهاب‌هاي پوستي داشته باشد. براي اين منظور مي‌توانيد يک دستمال نخي را به اين روغن آغشته کنيد. سپس آن را مستقيم روي يکي از جوش‌ها يا قسمتي از صورتتان قرار دهيد. اگر بعد از 24 ساعت دچار التهاب پوستي نشديد، روزي 3-2 مرتبه پوستتان را با روغن درخت چاي ماساژ دهيد و هر‌بار هم حدود يک ساعت روغن را روي صورت خود نگه‌داريد. اگر پوستتان نسبت به روغن خالص درخت چاي حساسيت نشان داد، آن را به نسبت برابر يا 2 به 1 با آب مخلوط کنيد. اگر روغن درخت چاي در دسترس‌ نبود، مي‌توانيد از روغن اسطوخودوس استفاده کنيد.

 

ماسک دارچين و عسل

دارچين، حاوي ترکيب‌هاي ضدميکروبي است و عسل هم که يک آنتي‌بيوتيک طبيعي قوي محسوب مي‌شود. وقتي از ترکيب عسل و پودر دارچين تازه ماسک صورت تهيه مي‌کنيد، يعني يک معجون ضدآکنه براي خودتان تدارک ديده‌ايد. براي تهيه اين ماسک کافي است 2 قاشق غذاخوري عسل را با 1 قاشق غذاخوري پودر دارچين مخلوط کنيد. بعد صورتتان را با آب ولرم بشوييد، خشک کنيد و ماسک را 15-10 دقيقه روي آن قرار دهيد. در نهايت پوست‌ را با آب خنک آبکشي و روزي 2 مرتبه اين کار را تکرار کنيد.

 

آب‌ليموترش تازه

ليمو‌ترش، حاوي يکي از بهترين آنتي‌اکسيدان‌ها براي پوست، يعني همان ويتامين C است. از اين رو، ماساژ دادن روزانه پوست با آب تازه ليمو‌ترش مي‌تواند باعث حفظ شادابي پوست شود و بافت پوست صورت را سفت و منقبض کند. البته حواستان باشد که آبليمو هر‌چه تازه‌تر، اثر مثبت آن روي پوست هم بيشتر!

 

ماسک سفيده تخم‌مرغ

سفيده تخم‌مرغ حاوي پروتئين و ويتامين‌هايي است که مي‌توانند در مبارزه با آکنه و بازسازي سلول‌هاي پوستي موثر باشد. ضمن اينکه ترکيب‌هاي موجود در سفيده تخم‌مرغ مي‌توانند باعث جذب چربي اضافي سطح پوست شوند و از اين طريق، امکان جوش زدن را هم کاهش دهند. براي استفاده از ماسک سفيده تخم‌مرغ، کافي‌ است سفيده‌ها را در‌حد کمي سفت و سفيد شدن، هم بزنيد. سپس يک لايه از آن روي پوست صورتتان بگذاريد. پس از خشک شدن لايه اول، لايه بعدي را بگذاريد و 4 بار اين کار را تکرار کنيد. بعد از حدود 20 دقيقه، صورتتان را با آب گرم آبکشي کنيد.

 

ماسک ماست

استفاده از محصولات بر پايه شير به‌عنوان ماسک صورت، مي‌تواند باعث کاهش قرمزي و التهاب آن شود و پوست را نرم و لطيف کند. ماست، حاوي اسيد لاکتيک است (مانند شير ترش) که مي‌تواند با لايه‌برداري از پوست، صورت را شفاف‌تر و شاداب‌تر نشان دهد. از اين رو، مي‌توانيد براي يک لايه‌برداري سطحي از پوست‌، روزي 2 مرتبه و هر مرتبه حدود 15 دقيقه از ماسک ماست ترش استفاده کنيد.

 

جوش‌شيرين

جوش‌شيرين مي‌تواند با تنظيم تعادل pH سطح پوست، ‌چربي‌هاي اضافي را از بين ببرد و با لايه‌برداري سبک و سطحي، پوستتان را براق‌تر و زيباتر نشان دهد. به‌علاوه، جوش‌شيرين حاوي ترکيب‌هاي ضدالتهاب و ضدعفوني‌کننده است و از اين‌رو مي‌تواند در درمان آکنه‌هاي پوستي هم موثر باشد. براي تهيه ماسک جوش‌شيرين، کافي است حدود 2-1 قاشق غذاخوري از آن را با مقداري آب مخلوط کنيد تا خمير يکنواختي به ‌دست بيايد. سپس اين خمير را هفته‌اي 3-2 مرتبه و هر‌بار به مدت 15 دقيقه روي صورتتان بگذاريد و در نهايت هم اين ماسک را با آب ولرم از روي پوستتان پاک کنيد.

درباره ما

کلينيک بين المللي ايران فيت داراي تيم تخصصي پيوند مو، در راس آن متخصصين پوست، مو و زيبايي و ساير پزشکان که سال ها در زمينه کاشت مو فعاليت دارند، افتخار دارد بنيانگذار کاشت موي طبيعي به روش FIT در ايران باشد.

اين کلينيک با تجربه چندين ساله خود يعني از سال 1370 تاکنون داراي بالاترين رکورد تعداد افرادي است که تحت عمل پيوند موي طبيعي قرارگرفته اند.

گروه ايران فيت تمام توان خود را در مدت زمان بالغ بر 22 سال در زمينه يادگيري و آموزش جديدترين راهکارها و متدهاي جهاني اين عرصه با سفر به نقاط مختلف جهان، تحقيق، مصاحبه و حضور در جلسات کاشت مو بکارگرفته، تا بتواند طبيعي ترين نتيجه پيوند و رضايت خاطر مراجعه کنندگان در کوتاهترين زمان ممکن را فراهم آورد.

آخرین اخبار

خبر نامه