پاکسازي پوست با ساده‌ترين راه‌هاي خانگي

سياري از ما دوست داريم پوستي شاداب، شفاف و زيبا داشته باشيم اما خيلي‌هايمان فکر مي‌کنيم داشتن پوستي شاداب و سالم به صرف هزينه‌هاي فراوان نياز دارد اما مي‌خواهيم در پايين، راه‌هايي خانگي، ساده و ارزان را براي پاکسازي پوست صورت به شما معرفي کنيم.

 

 

سرکه سيب

سرکه سيب داراي ترکيب‌هاي ضدقارچ و ضدباکتري است. معمولا پزشکان براي افراد مبتلا به آکنه‌هاي پوستي، استفاده از پن‌هاي ضد باکتري را پيشنهاد مي‌دهند. سرکه سيب هم مي‌تواند به همين اندازه در از بين بردن باکتري‌هاي مولد آکنه در سطح پوست موثر باشد. ضمن اينکه شستشوي روزانه صورت با سرکه سيب باعث باز شدن سطح جوش‌هاي سرسفيد و سرسياه و تخليه سريع‌تر آنها مي‌شود. اين سرکه مي‌تواند به کاهش چربي‌هاي اضافي سطح پوست هم کمک کند و باعث تنظيم pH آن شود. براي شستن پوست صورت با سرکه سيب بايد هر يک سهم سرکه خالص را با 10 سهم آب مخلوط کنيد و اين محلول را با پارچه‌اي نخي روي صورت ماساژ دهيد. مي‌توانيد روزي 2 مرتبه و هر ‌بار 20 دقيقه اين کار را تکرار کنيد. اگر پوست صورتتان به سرکه سيب حساسيت نشان داد، از امتحان دوباره اين روش خودداري کنيد.

روغن درخت چاي

ترکيب روغن يا عصاره درخت چاي که در بيشتر شامپوهاي ضد شوره هم وجود دارد، مي‌تواند تاثير مثبتي در بهبود وضعيت آکنه‌هاي پوستي، خارج شدن محتويات جوش‌هاي سرسياه يا سرسفيد و کاهش التهاب‌هاي پوستي داشته باشد. براي اين منظور مي‌توانيد يک دستمال نخي را به اين روغن آغشته کنيد. سپس آن را مستقيم روي يکي از جوش‌ها يا قسمتي از صورتتان قرار دهيد. اگر بعد از 24 ساعت دچار التهاب پوستي نشديد، روزي 3-2 مرتبه پوستتان را با روغن درخت چاي ماساژ دهيد و هر‌بار هم حدود يک ساعت روغن را روي صورت خود نگه‌داريد. اگر پوستتان نسبت به روغن خالص درخت چاي حساسيت نشان داد، آن را به نسبت برابر يا 2 به 1 با آب مخلوط کنيد. اگر روغن درخت چاي در دسترس‌ نبود، مي‌توانيد از روغن اسطوخودوس استفاده کنيد.

 

ماسک دارچين و عسل

دارچين، حاوي ترکيب‌هاي ضدميکروبي است و عسل هم که يک آنتي‌بيوتيک طبيعي قوي محسوب مي‌شود. وقتي از ترکيب عسل و پودر دارچين تازه ماسک صورت تهيه مي‌کنيد، يعني يک معجون ضدآکنه براي خودتان تدارک ديده‌ايد. براي تهيه اين ماسک کافي است 2 قاشق غذاخوري عسل را با 1 قاشق غذاخوري پودر دارچين مخلوط کنيد. بعد صورتتان را با آب ولرم بشوييد، خشک کنيد و ماسک را 15-10 دقيقه روي آن قرار دهيد. در نهايت پوست‌ را با آب خنک آبکشي و روزي 2 مرتبه اين کار را تکرار کنيد.

 

آب‌ليموترش تازه

ليمو‌ترش، حاوي يکي از بهترين آنتي‌اکسيدان‌ها براي پوست، يعني همان ويتامين C است. از اين رو، ماساژ دادن روزانه پوست با آب تازه ليمو‌ترش مي‌تواند باعث حفظ شادابي پوست شود و بافت پوست صورت را سفت و منقبض کند. البته حواستان باشد که آبليمو هر‌چه تازه‌تر، اثر مثبت آن روي پوست هم بيشتر!

 

ماسک سفيده تخم‌مرغ

سفيده تخم‌مرغ حاوي پروتئين و ويتامين‌هايي است که مي‌توانند در مبارزه با آکنه و بازسازي سلول‌هاي پوستي موثر باشد. ضمن اينکه ترکيب‌هاي موجود در سفيده تخم‌مرغ مي‌توانند باعث جذب چربي اضافي سطح پوست شوند و از اين طريق، امکان جوش زدن را هم کاهش دهند. براي استفاده از ماسک سفيده تخم‌مرغ، کافي‌ است سفيده‌ها را در‌حد کمي سفت و سفيد شدن، هم بزنيد. سپس يک لايه از آن روي پوست صورتتان بگذاريد. پس از خشک شدن لايه اول، لايه بعدي را بگذاريد و 4 بار اين کار را تکرار کنيد. بعد از حدود 20 دقيقه، صورتتان را با آب گرم آبکشي کنيد.

 

ماسک ماست

استفاده از محصولات بر پايه شير به‌عنوان ماسک صورت، مي‌تواند باعث کاهش قرمزي و التهاب آن شود و پوست را نرم و لطيف کند. ماست، حاوي اسيد لاکتيک است (مانند شير ترش) که مي‌تواند با لايه‌برداري از پوست، صورت را شفاف‌تر و شاداب‌تر نشان دهد. از اين رو، مي‌توانيد براي يک لايه‌برداري سطحي از پوست‌، روزي 2 مرتبه و هر مرتبه حدود 15 دقيقه از ماسک ماست ترش استفاده کنيد.

 

جوش‌شيرين

جوش‌شيرين مي‌تواند با تنظيم تعادل pH سطح پوست، ‌چربي‌هاي اضافي را از بين ببرد و با لايه‌برداري سبک و سطحي، پوستتان را براق‌تر و زيباتر نشان دهد. به‌علاوه، جوش‌شيرين حاوي ترکيب‌هاي ضدالتهاب و ضدعفوني‌کننده است و از اين‌رو مي‌تواند در درمان آکنه‌هاي پوستي هم موثر باشد. براي تهيه ماسک جوش‌شيرين، کافي است حدود 2-1 قاشق غذاخوري از آن را با مقداري آب مخلوط کنيد تا خمير يکنواختي به ‌دست بيايد. سپس اين خمير را هفته‌اي 3-2 مرتبه و هر‌بار به مدت 15 دقيقه روي صورتتان بگذاريد و در نهايت هم اين ماسک را با آب ولرم از روي پوستتان پاک کنيد.

اشتراك گذاري

درباره ما

کلينيک بين المللي ايران فيت داراي تيم تخصصي پيوند مو، در راس آن متخصصين پوست، مو و زيبايي و ساير پزشکان که سال ها در زمينه کاشت مو فعاليت دارند، افتخار دارد بنيانگذار کاشت موي طبيعي به روش FIT در ايران باشد.

اين کلينيک با تجربه چندين ساله خود يعني از سال 1370 تاکنون داراي بالاترين رکورد تعداد افرادي است که تحت عمل پيوند موي طبيعي قرارگرفته اند.

گروه ايران فيت تمام توان خود را در مدت زمان بالغ بر 22 سال در زمينه يادگيري و آموزش جديدترين راهکارها و متدهاي جهاني اين عرصه با سفر به نقاط مختلف جهان، تحقيق، مصاحبه و حضور در جلسات کاشت مو بکارگرفته، تا بتواند طبيعي ترين نتيجه پيوند و رضايت خاطر مراجعه کنندگان در کوتاهترين زمان ممکن را فراهم آورد.

آخرین اخبار

خبر نامه